Naša šola je vključena v slovensko mreža Zdravih šol

Kaj sploh je slovenska mreža zdravih šol?

Koncept mreže šol, ki promovirajo zdravje, se je razvil že v 80. letih prejšnjega stoletja. K temu so pripomogli strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije (SZO), Sveta Evrope in Evropske komisije, ki so se zavedali, da lahko načrtno in sistematično zasnovani programi promocije zdravja pomembno vplivajo na zadovoljstvo učencev, njihovo samopodobo, vedenje v zvezi z zdravjem, odnos do zdravja in življenja nasploh. Oblikovala se je Evropska mreža zdravih šol, ki se odziva na probleme v zvezi z zdravjem otrok in mladostnikov. Usmerila se je k razvojnim programom za promocijo zdravja, v zadnjem času predvsem na področje zdrave prehrane in gibanja, duševnega zdravja kot zelo pomembnih varovalnih dejavnikov, evalvacijo učinkov preventivnih šolskih programov, dejavno vključevanje učencev/dijakov, lokalno in regionalno sodelovanje, izobraževanje učiteljev, konceptualni razvoj mreže in kakovost standardov.

Naša šola Zdrava šola

Tema aktualnega šolskega leta je medvrstniško nasilje, v okviru katere smo v letošnjem šolskem letu izvedli različne aktivnosti. V okviru naravoslovnega dne za predmetno stopnjo smo se pogovarjali o spletnem nasilju in na obisk povabili ga. Vesna Draginc iz Safe.si. Na razrednih urah smo se pogovarjali o čustvih in iskali naša močna področja. Oblikovali smo plakat katera je moja najljubša barva in vsak petek oblekli nekaj v barvi, ki smo jo vnaprej izbrali. Napisali smo pisma hvaležnosti in se pogovorili o tem komu smo hvaležni.

V decembru smo za učence cele šole napekli piškote in palačinke in tako naredili prijeten glavni odmor za vse učence, v katerem so se lahko družili.

V okviru razrednih ur se pogovarjamo o pomenu vode za zdravje in zdravem življenjskem slogu (protikadilski ukrepi, pomenu gibanja in zdrave prehrane).

Osmošolci so se naučili kako deluje volilni sistem v naši državi in na enak način tudi sami izvedli volitve. Glavna tema volitev je bila » Kakšno šolo hočemo?«. Oblikovali so stranke, od katerih je vsaka pripravila svoj volilni program, v katerem so jasno opredelili, kako bi šola postala prijeten prostor za vse učence. Volilni program so predstavili drugim učencem šole in izvedli volitve.